fbpx
Bezpieczeństwo inwestycji w Gruzji

Bezpieczeństwo inwestycji w Gruzji

Bezpieczeństwo inwestycji w Gruzji. Miło nam poinformować, że Batumi znalazło się w pierwszej piątce najlepszych miast dla inwestycji w nieruchomości  w 2020 roku!
Są to dane wynikające z oceny prestiżowego magazynu FORBES .

Batumi zostało także zwycięzcą World Travel Awards
w kategorii najlepiej rozwijających się destynacji turystycznych w Europie.

Najczęściej wybierane przez naszych klientów oferty nieruchomości w Batumi znajdziesz TUTAJ

Stabilna i zdywersyfikowana polityka gospodarcza

Reformy gospodarcze i polityczne zapoczątkowane zostały przez prezydenta Michaiła Saakaszwilego i  były konsekwentnie kontynuowane przez kolejne rządy. Celem przekształceń było otwarcie Gruzji na świat i przekształcenie z dawnej republiki radzieckiej w nowoczesne państwo demokratyczne o liberalnej gospodarce. Postawiono na bezpieczeństwo inwestycji w Gruzji i zbudowano na wzór zachodni system prawny, który pozwolił na zagraniczne inwestycje i pomoc Banku Światowego. Konsekwentnie prowadzone reformy gospodarcze dały nadspodziewane rezultaty.

Od 2014 r. Gruzja jest stowarzyszona z Unią Europejską. W 2016 r. została członkiem strefy wolnego handlu z Unią Europejską. Ponadto od 1 stycznia 2018 roku weszła w życie umowa o wolnym handlu Gruzji z Chinami i Hongkongiem. Dodać należy, że Gruzja ma także podpisane umowy o wolnym handlu m. in. z Norwegią, Szwajcarią, Liechtensteinem, Armenią, Turcją, Kazachstanem czy Azerbejdżanem. Preferencyjne reżimy handlowe z USA, Kanadą i Japonią. Obecnie jest w trakcie podpisywania takich umów  z Indiami i Wielką Brytanią.

Wszystko to sprawia, że ta mała lecz prężnie rozwijająca się gospodarka, która leży na dawnym Szlaku Jedwabnym i stanowi doskonały punkt łączący Europę z Azją i Zachód ze Wschodem rozwija się obecnie bardzo dynamicznie. Wrodzona przedsiębiorczość Gruzinów i przemyślana polityka dywersyfikacji kierunków handlowych i stosunków gospodarczych czynią ją odporną na regionalne wahnięcia koniunktury.

Brak korupcji

Gdy spojrzymy wstecz przekonamy się, że systemowe reformy polegały przede wszystkim na likwidacji korupcji, przebudowie administracji oraz budowie stabilnego i przejrzystego systemu prawnego. Dzięki temu  w międzynarodowym rankingu World Corruption Index prowadzonego przez Transparency International Gruzja zajęła w 2018 r. 41 miejsce. Oznacza to, że poprawiła swoją lokatę z poprzedniego roku o 5 miejsc i wyrównała ją z należącą do Unii Europejskiej Łotwą. Dla porównania sąsiednia Armenia zajmuje w tym rankingu miejsce 105, Turcja 78, Rosja 138 a Ukraina 120.  Coraz popularniejsze wśród polskich inwestorów destynacje takie jak: Albania, Czarnogóra, Rumunia, Bułgaria czy Cypr zajmują kolejno 99, 67, 61, 77, 38 miejsca. Polska jest w tym rankingu na miejscu 36.

Bezpieczeństwo inwestycji w Gruzji

Ekstremalnie niski poziom przestępczości (tzw. Crime Index) od lat lokuje Gruzję w pierwszej piątce najbezpieczniejszych krajów świata. W 2018 roku Gruzja była wg rankingu piątym najbezpieczniejszym krajem świata wyprzedzając Austrię, Singapur czy Szwajcarię Dla porównania – Polska zajęła w tym rankingu miejsce 26.

Dla inwestora z zagranicy ważna jest ochrona prawna i bezpieczeństwo inwestycji w Gruzji oraz łatwość i przejrzystość prowadzenia biznesu.

W raporcie Banku Światowego (doing business report) za 2019 rok Gruzja zajmuje
7. miejsce(!)
na 190 krajów. Plasuje się tu zaraz za USA i wyprzedza Niemcy, Norwegię czy Kanadę.

Do Gruzji należy również 2. miejsce na świecie w łatwości założenia firmy.

Także 5. miejsce na świecie obok Norwegii, Portugalii i Szwecji w szybkości rejestracji prawa własności nieruchomości.

Ponadto 7. miejsce na świecie w kategorii ochrony małych inwestorów

Oraz 14. miejsce w kategorii przejrzystości systemu podatkowego.

Inne popularne wśród polskich inwestorów kierunki inwestowania w nieruchomości to m.in.  (alfabetycznie).

Albania zajmująca kolejno w powyższych kategoriach w 2019 roku miejsca: 82, 53, 98, 111 i 123.

Bułgaria: 61, 113, 66, 25, 97.

Hiszpania: 30, 97, 59, 28, 35.

Portugalia: 39, 63, 35, 61, 43.

Rumunia: 55, 91, 46, 61, 32.

Nie trudno zauważyć iż żaden z tych krajów nie wyprzedza, a nawet nie zbliża się w rankingach do Gruzji w żadnej kategorii!

Dla porównania Polska zajmuje tu kolejno pozycje: 40, 128, 92, 51, 77...

Zakup nieruchomości w Gruzji przez obcokrajowca

Co bardzo ważne, Gruzja nie nakłada jeszcze ograniczeń na posiadanie nieruchomości mieszkalnych i komercyjnych przez obcokrajowców. Prawo własności, podobnie jak w Polsce, odnotowywane jest w publicznym rejestrze  - księgach wieczystych. Tym co odróżnia Gruzję na plus od Polski jest możliwość zarejestrowania w rejestrze również przyszłego prawa własności jeszcze na etapie budowy. To właśnie daje inwestorowi dodatkowe bezpieczeństwo i zabezpieczenie jego roszczeń wynikających z umowy przedwstępnej.

Więcej o procedurze zakupu dowiesz się

TUTAJ

Dla inwestora zagranicznego niebagatelne znaczenie ma również fakt, że podatek od dochodów z wynajmu dla osoby fizycznej wynosi w Gruzji tylko 5%.

Co ważne Gruzja ma zawarte umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania z ponad 120 krajami świata, w tym również z Polską. Dlatego dochód ten nie podlega dodatkowemu opodatkowaniu w kraju macierzystym.

W Gruzji praktycznie nie występuje podatek od posiadanych nieruchomości dla osób fizycznych. Nie ma też obowiązku rejestrowania działalności gospodarczej w przypadku osiągania dochodów z wynajmu apartamentów. Roczne limity są na tyle wysokie, że prywatny inwestor posiadający kilka apartamentów na wynajem nie musi się w praktyce przejmować zawiłościami systemu podatkowego.

Wybierz nieruchomość dla siebie