fbpx
Warunki kredytowania inwestycji

Warunki kredytowania inwestycji

Przy zakupie dowolnej nieruchomości w Gruzji obcokrajowiec bez prawa stałego pobytu ma możliwość uzyskania nawet 10-letniego kredytu hipotecznego. Formalności są ograniczone do minimum, procedura przyznania kredytu trwa zwykle jeden lub kilka dni (może być konieczne dostarczenie dodatkowych dokumentów, np. wyciągu z konta). Wymagany jest jednak wysoki wkład własny – 50% wartości inwestycji. Kredyt udzielany jest w dolarach, oprocentowanie wynosi około 10% rocznie.

Wspomniany wyżej wymóg wysokiego wkładu własnego sprawia, że deweloperzy, dla wygody klientów zagranicznych, często zawierają umowy z bankami na udzielanie dedykowanych kredytów hipotecznych. Pozwalają one na zakup nieruchomości w konkretnej inwestycji z obniżonym wkładem własnym (od 10%) i okresem spłaty do 7 lat. Oprocentowanie wynosi nawet 7%.

Przy udzielaniu kredytu, z uwagi na brak zautomatyzowanej wymiany danych pomiędzy polskim a gruzińskim systemem bankowym, nie jest sprawdzana zdolność kredytowa kupującego w Europie, a dane o obciążeniu nie są bezpośrednio dostępne dla instytucji finansowych i fiskalnych w Polsce i Unii Europejskiej.